Relaksacja to nie tylko spokój ducha czy czerpanie przyjemności z hobby. Relaksacja to proces, który zmniejsza wpływ stresu na Twój umysł, jak również i na ciało. Techniki relaksacyjne rzeczywiście mogą pomóc w radzeniu sobie z codziennym stresem, a nawet ze stresem związanym z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca czy ogólny ból.

Czy Twój stres wymyka się spod kontroli, czy też został już okiełznany, możesz skorzystać z różnych technik relaksacyjnych. Techniki relaksacyjne są darmowe lub czasami niskokosztowe, nie niosą ze sobą dużego ryzyka i można je wykonywać niemal wszędzie. 

Zapoznaj się z tymi prostymi technikami relaksacyjnymi i ruszaj w kierunku de-stresowania swojego życia i poprawy swojego holistycznego zdrowia. Techniki relaksacyjne mogą pomóc Ci zmniejszyć objawy stresu i rzeczywiście pomóc Ci cieszyć się lepszą jakością życia, zwłaszcza jeśli masz chorobę.

Korzyści wynikające z zastosowania technik relaksacyjnych są następujące:

 • Spowolnienie pracy serca
 • Obniżenie ciśnienia krwi
 • Spowolnienie tempa oddychania
 • Poprawa trawienia
 • Utrzymanie normalnego poziomu cukru we krwi
 • Zmniejszenie aktywności hormonów stresu
 • Zwiększenie przepływu krwi do głównych mięśni
 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego i chronicznego bólu
 • Poprawa koncentracji i nastroju
 • Poprawa jakości snu
 • Obniżenie zmęczenia
 • Redukcja złości i frustracji
 • Wzrost pewności siebie w radzeniu sobie z problemami

Aby uzyskać jak najwięcej, użyj technik relaksacyjnych wraz z innymi pozytywnymi metodami radzenia sobie, takimi jak, pozytywne myślenie, znalezienie humoru, rozwiązywanie problemów, zarządzanie czasem, ćwiczenia, uzyskanie wystarczająco dobrego snu i dotarcie do rodziny i przyjaciół.

Formy technik relaksacyjnych

Pracownicy służby zdrowia, a mianowicie lekarze medycyny komplementarnej, lekarze, a nawet psychoterapeuci mogą uczyć różnych technik relaksacyjnych. Ale jeśli twoje preferencje są w kierunku samodzielnego uczenia się, to możesz iść na to również.

Ogólnie rzecz biorąc, techniki relaksacyjne polegają na skupieniu uwagi na czymś uspokajającym i zwiększeniu świadomości swojego ciała. Nie ma znaczenia, którą technikę relaksacyjną wybierzesz. Ważne jest to, że starasz się regularnie praktykować relaksację, aby czerpać z niej korzyści.

W miarę poznawania i praktykowania technik relaksacyjnych, stajemy się bardziej świadomi napięcia mięśniowego i innych fizycznych odczuć związanych ze stresem. Kiedy już wiesz, jak wygląda reakcja na stres, możesz podjąć świadomy wysiłek, aby praktykować technikę relaksacyjną, gdy tylko zaczniesz odczuwać objawy stresu. Może to zapobiec wymykaniu się stresu spod kontroli.

Należy pamiętać, że techniki relaksacyjne to umiejętności. Jak w przypadku każdej umiejętności, nawet Twoja zdolność do relaksacji poprawia się wraz z odpowiednią ilością praktyki. Bądź cierpliwy wobec siebie. Nie pozwól, by wysiłek włożony w praktykę technik relaksacyjnych stał się dla Ciebie kolejnym czynnikiem stresogennym. Jeśli jedna technika relaksacyjna nie działa, spróbuj innej. Jeśli żaden z Twoich wysiłków w zakresie redukcji stresu nie przynosi rezultatów, porozmawiaj z lekarzem o innych możliwościach, które należy zbadać.

Należy pamiętać, że niektórzy ludzie, zwłaszcza ci z poważnymi problemami psychologicznymi i historią nadużyć, mogą doświadczać pewnych uczuć emocjonalnego dyskomfortu podczas technik relaksacyjnych. Chociaż zdarza się to rzadko, jeśli doświadczasz emocjonalnego dyskomfortu podczas technik relaksacyjnych, zatrzymaj to, co robisz i rozważ rozmowę z lekarzem lub psychologiem.

Poniżej przedstawiamy osiem technik relaksacyjnych, które mogą pomóc Ci wywołać reakcję relaksacyjną i w zamian zmniejszyć stres:

1. Skupianie się na oddechu do wykonania. W tej prostej, potężnej technice, bierzesz długie, powolne, głębokie oddechy (znane również jako oddychanie brzuszne lub oddychanie z brzucha). W miarę oddychania powoli odłączasz swój umysł od rozpraszających myśli i doznań. Koncentracja na oddechu może być pomocna dla osób z zaburzeniami odżywiania, aby pomóc im skupić się na swoim ciele w znacznie bardziej pozytywny sposób. Jednak ta właśnie technika może nie być odpowiednia dla osób z problemami zdrowotnymi, gdyż utrudnia nam oddychanie, np. przy dolegliwościach układu oddechowego czy niewydolności serca.

2. Skanowanie ciała, które należy wykonać. Technika ta łączy koncentrację na oddechu z postępującą relaksacją mięśni. Po kilku minutach spędzonych na głębokim oddychaniu, skupiasz się na jednej części ciała lub grupie mięśni na raz i mentalnie uwalniasz wszelkie fizyczne napięcie, które tam czujesz. Skanowanie ciała może zdecydowanie pomóc zwiększyć Twoją świadomość połączenia umysł-ciało. Jeśli miałeś niedawno operację, która wpływa na wygląd ciała lub masz inne problemy z mniemaniem o wyglądzie ciała, ta technika może nie być dla Ciebie skuteczna.

3. Wyobraźnia kierowana, na którą należy zwrócić uwagę. W przypadku tej techniki wyczarowujesz w swoim umyśle kojące sceny, miejsca lub nawet doświadczenia, które pomogą Ci się zrelaksować, a następnie skupić. Możesz znaleźć darmowe aplikacje i nagrania online z uspokajającymi scenami – upewnij się tylko, że wybierasz obrazy, które uważasz za kojące i które mają jakieś osobiste znaczenie. Wyobrażenia kierowane mogą pomóc ci wzmocnić pozytywną wizję siebie, ale mogą być trudne dla tych, którzy ciągle mają natrętne myśli lub nawet trudno im wyczarować mentalne obrazy.

4. Technika medytacji Mindfulness. Praktyka ta polega na wygodnym siedzeniu, skupieniu się na oddechu i doprowadzeniu uwagi umysłu do obecnej chwili bez dryfowania w obawy o przeszłość, a nawet przyszłość. Ta forma medytacji cieszy się rosnącą popularnością w ostatnich latach. Może być pomocna dla osób z lękiem, depresją, a także nękającym bólem.

5. Joga, tai chi i qigong na dobry początek. Te trzy starożytne sztuki łączą rytmiczne oddychanie z serią postaw lub płynących ruchów. Fizyczne aspekty takich praktyk oferują skupienie umysłu, które może pomóc odwrócić uwagę od ścigających się myśli. Mogą one również poprawić twoją elastyczność i równowagę. Jeśli nie jesteś normalnie aktywny, masz problemy zdrowotne lub bolesne lub jakiekolwiek schorzenie, te techniki relaksacyjne mogą być zbyt dużym wyzwaniem. Przed ich rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem.

6. Modlitwa powtarzalna. W tej technice podczas ćwiczenia koncentracji na oddechu powtarzasz po cichu krótką modlitwę lub frazę z modlitwy. Ta metoda może być szczególnie atrakcyjna, jeśli religia lub duchowość jest dla ciebie dość znacząca.

7. Przebywanie w naturalnym otoczeniu zmniejsza napięcie mięśni. Jeśli nie możesz dostać się do jakiejś prawdziwej żywej zieleni, to dźwięki z natury, takie jak fale rozbijające się o plażę, czy liście szeleszczące na wietrze, mają regenerujący wpływ na nasze umysły poprzez fizyczną zmianę połączeń w naszych mózgach, zmniejszając również nasz instynkt walki lub ucieczki. Wychodzenie na zewnątrz pozwala nam połączyć się z fizycznym pięknem naszego świata, jakim są oceany, kwiaty, drzewa, dzika przyroda, ziemia i dostroić się do naszych zmysłów, co może pomóc złagodzić negatywne emocje. Obserwowanie zachodu lub wschodu słońca pozwala nam oderwać uwagę od naszych własnych zmartwień.

8. Masaż i inne kojące czynności. Leżąc na wyściełanym stole do masażu, możesz poczuć, jak twój stres rozpływa się jeszcze zanim terapeuta wejdzie do pokoju. Przyciemnione światła, uspokajający zapach aromaterapii i kojąca muzyka zachęcają do relaksu. Poza tym, że czujesz się wspaniale, masaż jest akceptowany jako część medycyny komplementarnej i integracyjnej, co oznacza, że jest często zalecany wraz ze standardowym leczeniem wielu stanów zdrowotnych, w tym niepokoju i bezsenności związanej ze stresem. Masaż wpływa na produkcję i regulację neurohormonów w naszym organizmie, co z kolei wpływa na nasze zachowanie i samopoczucie. Dotyk terapeuty ma tendencję do podnoszenia poziomu dopaminy w naszym organizmie, która wpływa na inspirację, radość i entuzjazm.

Zamiast wybierać tylko jedną technikę, sprawdź, która z nich działa na ciebie najlepiej. Staraj się praktykować ją przez co najmniej 20 minut dziennie, choć nawet kilka minut może być pomocne. Im dłużej i częściej praktykujesz techniki relaksacyjne, tym większe korzyści i tym bardziej możesz zmniejszyć stres.

Baw się dobrze

Chodzenie do kina, uprawianie ogrodu, granie w gry planszowe czy zwiedzanie muzeum nie są strategiami relaksacyjnymi popartymi badaniami, ale jeśli sprawiają Ci przyjemność, to jest to dobry powód, aby je wykonywać. Nie jest niespodzianką, że poczujesz się bardziej zrelaksowany, gdy znajdziesz czas na wykonywanie czynności, które sprawiają Ci przyjemność. Przynajmniej odciągną one twój umysł od tego, co czyni cię niespokojnym.

Nasze zmartwione umysły często odciągają nas od planowania rzeczy, które cieszą się nas na co dzień. Robienie tego, co sprawia nam przyjemność i pochłania bez reszty, podnosi nasz nastrój i zachęca do bycia obecnym. To sprawia, że czujemy się lepiej w głębi siebie i ogólnie w naszym życiu. To jest naprawdę dobry powód, aby rozwijać umiejętność relaksowania się.

Na koniec przypomnę i chciałbym abyś przede wszystkim po przeczytaniu tego artykułu zapamiętał, że świetnym sposobem na rozbicie wszelkiego rodzaju napięcia jest dobre, głębokie oddychanie.

Źródła pomocne podczas tworzenia recenzji

źródło 1

źródło 2

źródło 3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj